Kategorie
Uncategorized

Poszetka niewielki dodatek czy istotny szczegół?

Poszetka to bardzo charakterystyczny dodatek, który w modzie męskiej zagościł już bardzo, dawno temu. W Polsce z roku na rok ten element męskiej garderoby zyskuje na popularności. Praktycznie każdy mężczyzna przy doborze stylizacji nie zapomina o poszetce, która świetnie podkręca całą stylizacje nadając jej pożądanego charakteru i stanowiąc tak zwaną „kropkę nad i”. Odpowiednio dobrana na pewno doda mężczyźnie klasy. Chociaż jak się okazuje, noszenie poszetki nie jest tak proste jak by nam się wydawało.
Decydując się na zakup poszetki należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z głównych jest materiał. Najbardziej pożądane są materiały naturalne takie jak jedwab, len i bawełna. W sprzedaży dostępne są także mieszanki materiałów naturalnych z materiałami syntetycznymi, bądź z samych materiałów syntetycznych. Najważniejsze żeby ten materiał był miękki, delikatny a także niezbyt gruby po to aby dobrze układał się w brustaszy. Najbardziej standardowy rozmiar poszetki to wymiar 30 cm każdego boku, występują również większe rozmiary ale maksymalny to 40 cm każdego boku. Wymiar poszetki też ma znaczenie ponieważ zbyt mała, może uciekać nam do kieszeni a zbyt duża i gruba, tworzyć nieestetyczne wybrzuszenia. Kupując poszetkę można również zwrócić uwagę na taki detal jak obszycie. Może być ono maszynowe bądź ręczne. Decydując się na ręczne będziemy wspierać pracownie hand made, a odpowiednim ułożeniem poszetki, można ten detal znacząco wyeksponować. Przy wyborze materiału należy pamiętać o tym aby materiał poszetki był odpowiednio dobrany do materiału, z którego wykonana jest marynarka. Do marynarek wełnianych o charakterze casualowym, które są matowe bardziej chropowate, wybierajmy również poszetki wełniane bądź bawełniane. Natomiast do marynarek bardziej formalnych, które zazwyczaj są połyskujące wybieramy te jedwabne. Takie połączenia na pewno lepiej ze sobą współgrają. Dla mężczyzn, którzy dopiero zaczynają swoja drogę, najlepsza będzie biała, klasyczna poszetka, która pasuje praktyczni do wszystkiego. Kolejne niech będą kolory bezpieczne jak brąz czy bordo. Jeśli zapragniemy czegoś bardziej oryginalnego, możemy pokusić się o wzory, ale musimy być bardziej zaznajomieni ze sposobem ich doboru do reszty stylizacji.
Układając poszetkę należy pamiętać, że jest to dyskretny dodatek i nie może za bardzo wystawać z brustaszy gdyż nie wygląda to estetycznie. Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej formalnym jest typ tv fold zwany także ułożeniem prezydenckim. Polega on na trzykrotnym złożeniu poszetki na pół i włożeniu do kieszeni tak by brzeg wystawał poza brustaszę. Brzeg, który pokazujemy może być gładki bądź ten pokazujący zrolowane końce poszetki. Ułożenie to jest dedykowane do formalnych zestawów przeznaczonych na bankiety, śluby. Do składania tv fold najlepsze będą sztywne materiały jak wełna i bawełna a także jedwab o trochę grubszym splocie.  Kolejny typ to puff, który polega na tym, że kładziemy poszetkę wzorzystą stroną do góry i łapiemy palcami na siodłu, modelujemy bufkę i wkładamy do kieszeni. Dodatkowo możemy podgiąć końce poszetki tak aby nam się nie ześlizgiwała. Ułożenie to jest przede wszystkim dedykowane do zestawów casualowych, ze względu na swój ekstrawagancki charakter. Równie ciekawym sposobem ułożenia jest odwrócony puff, czyli podobnie jak puff łapiemy za środek ale w tym przypadku będzie nam zależało na wyeksponowaniu rolowanych brzegów, a nie części wypukłej. To ułożenie sprawdza się szczególnie przy użyciu miękkich jedwabnych poszetek, bogato zdobionych przy brzegach. W tym przypadku najlepiej zostaje zaprezentowane i wydobyte obszycie ręczne. Dendi to typ ułożenia, który łączy w sobie połączenia puff’a i odwróconego puff’a. W tym przypadku wykorzystujemy obie części poszetki zarówno powstałą bufkę i rolowane brzegi. Jest to dość mało popularne ułożenie wiec jeśli chcemy dość znacząco się wyróżnić możemy się o nie pokusić. Dziurawy puff to ułożenie uzyskamy odwracają poszetkę na lewą stronę czyli na tą nie pokrytą wzorem, a następnie łapiemy za środek tak jak przy klasycznym puff’ie. Tworzymy bufkę i odwracamy rogami do góry. Następnie odginamy rogi do zewnątrz tak aby ukazała nam się prawa strona. Całość przytrzymujemy cały czas palcami aby nasza konstrukcja się nie rozpadła. To ułożenie jest bardzo nietypowe ze względu na to, że nadaje poszetce trójwymiaru i pięknie prezentuje wzór
Wybierając poszetkę do stylizacji należy zawsze pamiętać o swoim poczuciu estetyki i to na ile jesteśmy w stanie się odważyć. Poszetka ma być naszą ozdoba i ma sprawić, że nie będziemy wyglądać nudno. Wprowadza do naszego wizerunku w odróżnieniu od krawata więcej luzu. Świetnym rozwiązaniem jest również złożenie poszetki do marynarki bez krawata i rozpiętym pierwszym guzikiem w koszuli. Poszetki nie są dedykowane tylko do marynarek, można dobrać je także do kamizelek bądź płaszczy. W przypadku kamizelki musi być ona w odpowiednio mniejszym rozmiarze, natomiast w płaszczu poszetka musi być wełniana tak samo jak płaszcz.