Kategorie
Uncategorized

Krawat czy muszka?

Coraz częściej zastanawiam się czym powinien kierować się elegancki mężczyzna kompletując swoją garderobę zarówno podczas formalnych spotkań, jak i też podczas prywatnych mniej oficjalnych. Aby stylizacja była w pełni kompletna nie może w niej zabraknąć dopełniających ją elementów takich jak krawat lub mucha. Przez wiele lat mucha kojarzona była z wizerunkiem artystów z kolei krawat uchodził za dodatek militarny. Oba akcesoria stały się elementem utożsamianym z dominującymi często pełniącymi ważne funkcje społeczne postaciami. Nabrały one współczesnego wyglądu pod koniec XIX wieku, a w XX stały się niekwestionowanym kanonem mody męskiej. Na przestrzeni wiele lat znaczna część mężczyzn zrezygnowała z nich kierując się wygodą bądź niewiedzą tyczącą zasad łączenia ich z pozostałymi elementami garderoby. Na szczęście sytuacja ta uległa zmianie. Jeszcze nie tak dawno wśród mężczyzn dominowały krawaty gotowe. Miały one na stałe uszytą część imitującą węzeł, z której wychodziły końcówki. Całość dopełniała gumka
którą zakładało się pod kołnierzyk. Tak udekorowana koszula wyglądała prawie perfekcyjnie, ale to prawie robi wielką różnicę. Miało to jednak swoje dobre strony podczas udanej zabawy dawało możliwość dodatkowej rozrywki tak zwanego strzelania z krawata. W obecnych czasach ta praktyka odeszła w zapomnienie, choć w niektórych okolicznościach dla powstrzymania niechcianych zapędów „eleganckich” panów przydało by się do niej wrócić.
Gumka jednak o tak niekonwencjonalnym zastosowaniu została zastąpiona tasiemką i wykorzystana do mocowania wokół szyi muszki. Powstały tak zwane muszki gotowe dominujące w większości marek odzieżowych. Cześć jednak mężczyzn stawiających na niepowtarzalność i klasykę wśród ofert handlowych szuka czegoś więcej. Są oni przekonani, że takie rozwiązanie jest wśród szanujących się elegantów nie do zaakceptowania. Te osoby z sobie znaną wytrwałością poszukują wciąż muszek wiązanych.
Skala zainteresowania tym produktem jest jednak wiąż w stosunku do sprzedawanych gotowych muszek marginalna.
W obecnych czasach stylowy mężczyzna nie obędzie się bez wypełnionej garderoby zarówno tymi klasycznymi o stonowanych kolorach ,jak i bajecznie kolorowymi w fantazyjne wzory wykonanymi z nie tuzinkowych materiałów zarówno krawatów jak i much. Przyjęło się uważać, że mucha poszerza optycznie twarz, ale kto by się tak tym przejmował. W wyborze zarówno krawata jak i muchy wystarczy kierować się poza zależnościami kolorystycznymi prosta zasadą im „okazalsza” sylwetka ,szersza twarz,
tym szerszy krawat i większa mucha. O ile krawat to absolutna klasyka i każdy mężczyzna ma co najmniej kilka ich w swojej szafie to coraz częściej szczególnie młodzi mężczyźni sięgają po nietuzinkowe muchy będące idealnym uzupełnieniem stylizacji. W ostatnich czasach coraz częściej muchy możemy zobaczyć w stylizacjach casualowych, ale są one również, lub przede wszystkim dodatkiem do stylizacji formalnych. O ile w casualu mamy ogromną dowolność w wyborze muchy, o tyle w sytuacji gdy staje się ona uzupełnieniem fraka powinna być biała, natomiast smokinga czarna dobrana rodzajem materiału do klap marynarki.
Zastanawiając się co powinien wybrać elegancki mężczyzna nasuwa się myśl, że nie ma tu jednoznacznego stwierdzenia. Ponieważ kreacje stają się coraz bardziej swobodne, a moda nonszalancka dylematy „mucha czy krawat” wynikają w mniejszym stopniu z savoir vivre’u – dotyczą raczej tego, w jaki sposób muszka czy krawat mają ozdobić lub uzupełnić daną stylizację. Jak już wspominałam zależy to od okoliczności, a co za tym idzie jaki garnitur, frak lub smoking będzie zakładany. Poza sytuacjami
ściśle formalnymi w których krawat nie wchodzi w grę, można decyzję o założeniu krawatu lub muszki traktować całkować dowolnie biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Zgodnie z zasadą ,że żeby dobrze wyglądać trzeba się ze sobą dobrze czuć. Samo założenie muszki nie spowoduje ,że stylizacja stanie się bardziej formalna, ale na pewno przyciągnie uwagę otoczenia. Jest więc przy stylizacjach casualowych propozycją dla osób odważnych nie bojących się skupiać na sobie uwagi.
Warto więc choć od czasu do czasu poddać się takiemu doświadczeniu i zaobserwować jak na nas reaguje otoczenie.
Są jednak okoliczności przy których każdy mężczyzna chce wyglądać wyjątkowo, inaczej niż na co dzień takie jak ślub swój lub bliskiej osoby. Krawat czy mucha, dobrane specjalnie na ślub, będą z pewnością różniły się od tych, które zakłada się na co dzień. Krawat i muszka to przecież prawdziwy must have każdego przyszłego męża, stąd też ich faktura i wygląd powinny być wyjątkowe. Na pewno zatem pan młody przy wyborze tych dodatków będzie kierował się zasadą by wyglądać bardziej odświętnie i najlepiej jak się da tego dnia! Muszka jest również odpowiednią propozycja dla świadka lub ojca panny młodej, czy pana młodego W ten sposób mogą oni odróżnić się od innych gości i zaznaczyć swoją wyjątkową rolę.
Oba elementy zarówno krawat jak i muszka są zamiennikami i doskonale uzupełnią każdą stylizację pod warunkiem jednak, że nie staną się jej gwiazdą, a jedynie idealnym uzupełnieniem. Nie każdy jednak mężczyzna jest w stanie samodzielnie dokonać jak by się wydawało prostego wyboru.
W takiej sytuacji najlepiej zdać się na pomoc fachowców, udając się do salonów LAVARD oddać się w ręce kompetentnych pracowników, którzy w oparciu o wieloletnie doświadczenie marki, ze zrozumieniem i cierpliwością pomogą w wyborze każdemu nie zdecydowanemu klientowi.